VX7 Magazine Carrier Multi Handgun RH 2-pack Infantry Green
VX7 Magasinhållare för MULTI-Handgun (2-pack)
Ultralåg profil med RAB2-retention, Pivot Adapter och Bite-Lock-bältesfäste
VX7 Magazine Carrier för MULTI-Handgun är en minimalistisk magasinhållare för dubbelradiga pistolmagasin. Den ultralåga profilen kombinerar låg vikt, kompakt design och justerbar retention, vilket gör hållaren lämplig för IPSC, USPSA och andra dynamiska skyttegrenar.
Hållaren levereras i 2-pack och passar skyttar som vill konfigurera sin utrustning med minimalt utrymmesbehov på bältet. Trots den kompakta konstruktionen erbjuder RAB2 Retention Adjustment System noggranna justeringsmöjligheter.
Kompatibilitet
MULTI-Handgun är utvecklad för flera dimensionellt liknande dubbelradiga pistolmagasin från olika tillverkare, bland annat:
- CZ Shadow 2, CZ 75 SP-01 och liknande modeller
- Tanfoglio Stock 2, Stock 3 och liknande modeller
- KMR W-02 Umbra, L-02 Spectra och liknande modeller
- SIG Sauer P226 och liknande modeller
Observera: Passformen är optimerad för ovanstående magasinstyper. Mindre variationer i mått och toleranser mellan tillverkare och eftermarknadsmagasin kan påverka passform och retention.
Justerbar retention med RAB2-systemet
Det egenutvecklade RAB2 Retention Adjustment System låter dig finjustera magasinets retention med den medföljande M2.5-insexnyckeln. På så sätt kan du anpassa motståndet efter dina personliga preferenser och den aktuella användningen.
Pivot Adapter och Bite-Lock-fäste
Den medföljande VX7 Pivot Adapter gör det möjligt att justera magasinets vinkel på bältet för en mer individuell ergonomi. Dessutom ger VX7 Bite-Lock Belt Attachment en stabil infästning på kompatibla tävlings- och tjänstebälten.
För att minska risken för glidning ingår en Velcro-greppdyna som ökar friktionen mellan fästet och bältet. En VX7 Locking Pin medföljer också och hjälper till att förhindra att Bite-Lock-fästet lossnar oavsiktligt.
Egenskaper
- Magasinhållare för MULTI-Handgun
- Levereras i 2-pack
- För flera dubbelradiga pistolmagasin
- Ultralåg och minimalistisk profil
- RAB2 Retention Adjustment System
- Justerbar retention med M2.5-insexnyckel
- VX7 Pivot Adapter för vinkeljustering
- VX7 Bite-Lock Belt Attachment ingår
- Velcro-greppdyna för ökad stabilitet
- VX7 Locking Pin för extra säker låsning
- Anpassad för IPSC, USPSA och dynamiskt skytte
Egenskaper
- Utvecklad för dubbelradiga pistolmagasin från flera olika tillverkare
- Ultralåg profil som sparar bältesutrymme och minimerar vikten
- RAB2 Retention Adjustment System för exakt justering av dragmotstånd
- Enkel retentionjustering med medföljande M2.5-insexnyckel
- Inkluderar VX7 Pivot Adapter för individuell vinkeljustering
- VX7 Bite-Lock Belt Attachment för säker och stabil montering
- Medföljande Velcro-greppdyna för extra halkskydd
- VX7 Locking Pin förhindrar att bältesfästet lossnar under användning
- Optimerad för IPSC, USPSA och andra former av dynamiskt pistolskytte
Oavsett om du jagar hundradelar på tävlingsbanan eller bygger den perfekta tävlingsriggen levererar VX7 Magazine Carrier för MULTI-Handgun den prestanda, precision och tillförlitlighet som seriösa skyttar förväntar sig – i ett kompakt och beprövat format.
Förpackningen innehåller
- 2 × VX7 Magasinhållare för MULTI-Handgun*
- 1 × Velcro-greppdyna
- 1 × Rengöringsduk med isopropylalkohol
- 1 × VX7 Locking Pin för Bite-Lock-bältesfäste
- 1 × M2.5-insexnyckel för justering av retention