Art nr. CrispiRangerBlackGTX

Crispi Ranger Black GTX

Crispi Ranger Black GTX Crispi Ranger Black GTX är en slitstark och lätt jakt- och vandringskänga utvecklad för krävande terräng. Kombinationen av 2,4 mm tjockt läder, en heldragen skyddskappa i gummi och en stabil konstruktion ger ett högt skydd mot slitage och stötar, samtidigt som...

Läs mer
4 399 kr
Storlek:
Välj Storlek
  • 37 Fåtal kvar
  • 38 Fåtal kvar
  • 39 Fåtal kvar
  • 40 Fåtal kvar
  • 41 Fåtal kvar
  • 42 Fåtal kvar
  • 43 Tillfälligt slut
  • 44 Fåtal kvar
  • 45 Tillfälligt slut
  • 46
  • 47 Fåtal kvar
Välj alternativ för att se lagerstatus

Crispi Ranger Black GTX

Crispi Ranger Black GTX är en slitstark och lätt jakt- och vandringskänga utvecklad för krävande terräng. Kombinationen av 2,4 mm tjockt läder, en heldragen skyddskappa i gummi och en stabil konstruktion ger ett högt skydd mot slitage och stötar, samtidigt som kängan behåller en förhållandevis låg vikt.

Med en vikt på cirka 800 gram per par i storlek 42 är Ranger GTX ett bra val för långa dagar i terrängen. Den tysta konstruktionen gör kängan särskilt lämplig för smygjakt och hundförare, där mjuka och kontrollerade steg är en viktig del av jakten.

Det vattenavvisande lädret kombineras med ett vattentätt och andningsaktivt GORE-TEX®-membran, vilket håller fötterna torra samtidigt som fukt och överskottsvärme kan transporteras ut. Kängan är vattentät upp till cirka 22 cm.

Den slitstarka Vibram®-yttersulan ger bra grepp på varierande underlag. Crispis AFS – Anatomic Fit System omsluter foten och ger en stabil passform samtidigt som foten kan röra sig naturligt. Crossbow Frame-mellansulan bidrar med stabilitet och stötdämpning, medan filtinnersulan med aktivt kol ger god luftcirkulation och hjälper till att motverka dålig lukt.

Egenskaper

  • Slitstark jakt- och vandringskänga
  • Lätt konstruktion – cirka 800 g i storlek 42
  • Tyst och särskilt lämpad för smygjakt
  • Passar utmärkt för hundförare
  • 2,4 mm tjockt läder
  • Vattenavvisande läder på ovansidan
  • Heldragen skyddskappa i gummi
  • Vattentätt och andningsaktivt GORE-TEX®-membran
  • Vattentät upp till cirka 22 cm
  • Slitstark Vibram®-yttersula
  • AFS – Anatomic Fit System för stabil och naturlig passform
  • Crossbow Frame-mellansula med stabilitet och stötdämpning
  • Filtinnersula med aktivt kol
  • God luftcirkulation och hjälp mot dålig lukt
  • Normal läst

Specifikationer

  • Yttermaterial: 2,4 mm läder
  • Membran: GORE-TEX®
  • Skydd: Heldragen gummikappa
  • Yttersula: Vibram®
  • Mellansula: Crispi Crossbow Frame
  • Innersula: Filt med aktivt kol
  • Läst: Normal
  • Vattentät: Ja, upp till cirka 22 cm
  • Vikt: Cirka 800 g i storlek 42
  • Lädertjocklek: 2,4 mm
  • Vikt: ca 800 gram i strl 42

Relaterade produkter

Crispi Lädervax

159 kr

Crispi skosnöre orange

89 kr

Crispi skosnöre svart

89 kr

Logga in

Logga in för att handla med dina avtalspriser, smidig fakturabetalning och tillgång till orderhistorik.

När du är inloggad hanteras beställningen automatiskt enligt dina inställningar.

Skapa konto och handla enklare

Är du företag eller förening? Med ett eget konto hos oss får du snabbare utcheckning, översikt över dina beställningar och sparade uppgifter.

Är du en förening eller ett företag? Kontakta oss så hjälper vi dig att skapa ett konto.

Skapa konto

Fyll i dina företags- eller föreningsuppgifter i formuläret så återkommer vi till dig när kontot är skapat. I vår FAQ hittar du svar på de vanligaste frågorna gällande Mitt konto.

Leverans & fakturaadress

    Fyll i din e-post adress nedan så kontaktar vi dig så fort den här produkten är tillbaka i vårt sortiment.

    Crispi Ranger Black GTX